

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 650 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 84 W |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Peak Pulse Current | 6 A |
| Breakdown Voltage | 8 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 6 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Peak Pulse Power | 84 W |
| Diode Capacitance | 20 pF |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
Stock: 75853
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06328
Ext.Price$0.06328
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06328 | $0.06328 |
| 10 | $0.03164 | $0.31640 |
| 50 | $0.02796 | $1.39800 |
| 100 | $0.02471 | $2.47100 |
| 500 | $0.02250 | $11.25000 |
| 1000 | $0.02049 | $20.49000 |
| 3000 | $0.01866 | $55.98000 |
| 5000 | $0.01556 | $77.80000 |
